whatsapp
Çubuk Turşusu hakkında aklınıza takılan her şey

Çubuk Turşusu hakkında aklınıza takılan her şey,

0 Yorum

Osmanlı mutfağında turşunun tarihçesi 15.YY’dan beri turşuların önemli bir yeri vardır. Turşunun Osmanlı yemek alışkanlıklarında da büyük miktarlarda tüketilirdi. Sanırım bizlere kalan en güzel miraslarından birisi de turşu olsa gerek. Sarayın turşuları, çoğunlukla helvahane de yapılır bazen de hazır satın alınırdı. Geçmiş Osmanlı yemek kitaplarında da turşu tarifleri “salata ve turşular” başlığı altında bulunur.

Türkiye'ye turşu Osmanlı Devletinden miras kaldığı için tarihi 15.yy. kadar gidiyor. Turşu, atalarımızdan bize kalan en değerli miraslardan. Nesiller boyunca mutfakların vazgeçilmezi olan turşu, sofralarda baş tacı edilmiş, kendi kültürünü de beraberinde getirmiştir.

Çubuk turşusu bölgeniz market ve dükkanlar da satılabilir. Ama bu gerçek Çubuk turşusu olmayabilir. Dikkatli olun, paranız çöpe gitmesin sizi ve damak tadınızı bozmasın. Çubuk usulü, Çubuk tipi gibi etiketlere güvenmeyin. Unutmayın Çubuk turşusu patentlidir. Özellikle kış aylarında ülkemizin her semtinde, çarşıda, pazarlarda ve seyyar tezgahlarında turşu satan esnafları görmek mümkün. Turşucu dükkânlarının vitrinleri, insanın ağzını sulandıracak kadar çekici birer görsel şölen sunuyor. Turşu, bizim sofralarımızda salata gibi itibar görür. Turşu suyu bazı sofralarda içecek olarak da sunulur.

Çubuk turşusu nasıl hazırlanır ve nasıl yapılır? Çubuk turşusu içi kullanılan malzemeleri nelerdir? Çubuk turşusu kurma ve kurulumu nasıl yapılır? Çubuk turşusu tuz oranı ne kadar olmalı? Çubuk turşusu ölçüleri, özelliği ve özellikleri nelerdir? Çubuk turşusu püf noktaları nedir? Meşhur çubuk turşusu tarifi? Çubuk turşusu yapımı için neler gerekli?  Çubuk turşusu nasıl hazırlanır? Çubuk turşusu hazırlanışı, Çubuk turşusu püf noktaları,

Çubuk turşu yapımı, Çubuk turşusu tarifi, evde Çubuk turşusu yapımı

Cevap: Çubuk Turşusu’nun yapımı ise kararda şöyle anlatıldı: İstenen büyüklükte ve şekilde ayrılan sebzeler ön yıkama tankına alınır, çamur, çöp vs. yabancı maddeler yumuşatılır, daha sonra ikinci ve üçüncü yıkmaya tabi tutulur. Salatalıklar eleklerden geçirildikten sonra 0-1-2-3 numaralarına göre ayrıştırılır. Kelek turşusu için kabuk soyma ve iç temizlemesi (çekirdek çıkarma) yapılır. Lahana turşusu için gereksiz dış yapraklar temizlenir. Kırmızı pancar, yeşil fasulye, ayıklanır ve temizlendikten sonra kaynatılır. Böylece sebzeler temizlendikten ve ayrıştırma yapıldıktan sonra turşu yapımına hazır hale gelir. Turşuluk malzeme tenekelere veya fıçılara konulur. Sebzelerin üzeri taşana kadar malzemeye göre hazırlanmış tuz, sirke ihtiva eden salamura suyu ile doldurulur. Dere otu, defne yaprağı, sarımsak, acı biber gibi aroma ürünlerinin ilavesiyle hava girişi olmayacak şekilde sıkı olarak kapatılır, beklemeye alınır. Turşu yapımında, 10 kg.lık veya daha büyük fıçılar kullanılır. Turşunun geleneksel ve özel tadının ortaya çıkması için oda sıcaklığında takriben 20 gün ila 35 gün beklenir. Bu süreden sonra turşu yemeye hazır hale gelir.

 

Çubuk turşusu kurulumu önceki içinde kullanılan malzemeler ise sebze ya da meyve, kaya tuzu, üzüm sirkesi, doğal kaynak suyu, biberiye, defne yaprağı, dereotu, Türkiye'de yetişen sarımsak, tane karabiber.

Kargo da kırılma riski olduğundan Tarım bakanlığından onaylı pet şişelerde gönderdiğimiz ürünlerimizde hiç bir katkı maddesi yoktur. Ürünlerimiz tamamen sağlıklı ve doğaldır. Fabrikasyon olmayıp, her ailenin kendi bahçesinden üretip evinde kurduğu Çubuk Turşularını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Turşularımız doğaldır, açtıktan sonra sunumuz bitince ağzını tekrar sıkı kapatın serin bir yerde ya da buzdolabında muhafaza ediniz. Doğal ürünlerin salgı üretmesinden kaynaklanan (barlanma+sünme+beyazlama) gibi özelliklerin olması tamamen doğaldır. Üzerindeki oluşan maddeyi alarak tüketmeye devam edebilirsiniz. Kargonuz elinize ulaştığında ürünün kalitesi, tadı ve hizmetimiz hakkında değerli yorumunuzu 5 yıldız üzerinden oyunuz ile sitemize yazmanızı rica ederiz.  Sitemizden Çubuk Turşusunun online alış verişinizi güvenle yapabilirsiniz. Kapağı açılan turşuyu 1 ile 2 ay içerisinde tüketilmesi önerilir. Hayırlı güzel günler, afiyet olsun.

Not: Çubuk Turşusu, 2008 yılında 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname’nin 12. maddesi gereğince, tescil edilerek patentli bir turşu oldu. İlçede turşunun içindekileri ve kurulum şekli aynıdır. Bu yüzden aşağı yukarı Çubuk turşuları aynı tat ve lezzettedir. Tabi bu Çubuk’ta yapılan turşu olmalıdır. Unutmayın Çubuk turşusu sadece ve sadece Çubuk’tan alınır.

 

Çubuk Turşusu ve Çubuk turşularını nasıl sipariş verebilirim?

İnternet ve e-ticaretin hızla ilerlemesi sonucunda Türkiye’ nin her yerine bu eşiz lezzeti sunabilmek için bizde online e ticaret sitelerimiz ile katıldı. Önce siparişinizi, kargo adres ve telefon numaranızı yukarıdaki iletişim telefonumuza bildiriyorsunuz. Ürünlerin fiyatlarını ve kargo adres iletişim bilgilerinizi size kısa mesaj yoluyla gönderiyoruz. Daha sonra da aşağıdaki hesap numaralarımıza ödemeyi yaptıktan sonra anlaşmalı olduğumuz karşı ödemeli ARAS Kargo ile en kısa zamanda ürününüzü teslim alabiliyorsunuz.

 

Ticari turşu üretimi ilk olarak Çubuk’a 3 kilometre uzaklıkta, bugün mahalle statüsünde olan Aşağı Çavundur Köyü’nde başlamıştır.  Çubuk turşusu ilk olarak nasıl ve nerede yapıldığına dair, ilçede ilk olarak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyü sakinlerinden, Ankara Kızılay’da balıkçılık yapan Feyzullah Gül’ün Rum olan bir dükkân komşusunun tavsiyesi üzerine köyde salatalık yetiştirip ve turşu üretimine başlamış. Çengelköy bademi denilen salatalıkları yetiştirerek turşu ticaretine başlar ve tüm köyü de teşvik eder. Turşu önceleri Aşağı Çavundur Köyü’nde evlerde yapılırken daha sonra büyük imalat hanelerde yapılmaya başlanır ve turşu sektör haline gelir. Bugün çevre Köylerde ve Çubuk merkezinde pek çok aile turşuculukla geçimini sağlamaktadır. Çubuk Turşusu’nun üretimi zamanla Aşağı Çavundur Köyü’nü aşarak başka köylere ve Çubuk merkezine kadar uzanmıştır. Günümüzde, ilçemizde ikamet eden pek çok aile geçimini turşuculukla sağlamaktadır. Çubuk turşusu önceleri yalnız Ankara piyasasında alıcı bulurken bugün tüm yurttan "Çubuk Turşusu" olarak bilinir ve tanınır hale gelmiştir. Çubuk Turşusu, doğal ve lezzetli olması, katkı maddesi bulundurmaması dolayısıyla piyasada kendine yer bulmakta hiç zorluk çekmemiş, aksine ününü gittikçe artırmıştır. Biz de, Belediyemizce ilçemize özgü turşunun tanıtımını yapmak ve o esnada bölge ekonomisine katkıda bulunan diğer ürünleri de tanıtmak için, 2005 yılından beri Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali düzenlemekteyiz. Geçmişi yaklaşık 60 yıl eskiye dayanan ticari turşu yapımına öncelikle evlerde küçük çaplı olarak başlanmış olup bugün büyük modern imalathanelerde devam etmektedir. Günümüzde Aşağı Çavundur Mahallesi ve ilçe merkezinin çevresinde küçük çaplı turşu imalatı evlerin giriş katında, bodrum katında ya da evden bağımsız olarak inşa edilen “ turşu evi ” denilen bölümlerde yapılmakta ve depolanmaktadır. Fazla güneş almayacak şekilde yapılan bu bölümlerde sebzelerin ayıklanması, yıkanması ve turşunun kurulması için gerekli araç gereçler bulunmaktadır. Çubuk’ta ticari anlamda turşu yapımının tarihi çok eskilere gitmemektir. Turşuya olan talebin artması ve belediyenin çalışmaları doğrultusunda işletmeler gelişmiş ve üretim artmıştır. Önceleri küçük bahçe ve tarlalara ekilip yetiştirilen ürünler bugün büyük tarlalara ekilmeye başlanmış ve çiftçi üretimden daha fazla kazanmaya başlamıştır.

 

Çubuk Turşusu hakkında tüm bilgileri ve aklınıza takılan tüm soruların detaylı cevabını aşağıda vermeye çalıştık. Bu lezzeti herkese sunmaktan onur duyarız.

Çubuk Turşusu üreticileri sadece Çubuk’ta üretim yapar. Sebebi gayet basittir. Çubuk turşusu olması için her zaman dediğimiz gibi öncelikle Çubuk’un suyu ve havası olması şarttır.

Çubuk turşusu markaları, üreticileri ve Çubuk Turşu imalatçıları hangileri? Toptan turşu satıcıları nerede?

Cevap: Ankara’nın Çubuk ilçesi turşu üretici ve online perakende ve toptan satış firmaları: Çubuk Ev Turşusu, Aydos Turşu, Azeri Turşucu, Bal Turşuları, Bay Turşu, Benli Turşuculuk, Bizim Çubuk Turşusu, By Turşu, Can Turşu, Çavtursan Turşu, Çoban Turşuları, Çubuk Biz Turşuları, Çubuk Tarım Kredi Kooperatifi, Çubuk Turşu, Çubuk Turşu Al, Çubuk Turşu Diyarı, Çubuk Turşu Evi, Çubuk Turşu Firmaları, Çubuk Turşu Yöresi, Çubuk Turşucu, Çubuk Turşuculuk, Çubuk Turşucum, Çubuk Turşucusu,Çubuk Turşucuzade, Çubuk Turşuları, Çubuk Turşusu, Çubuk Turşusu Firmaları, Çubuk Ulus Turşuculuk, Demirci Çubuk Turşuları, Doğal Bahçem Turşuları, Doğal Çubuk Turşusu, Engin Turşuculuk, Esre Turşu, Fatihhan Turşuları,Gökav Turşu, Gülfa Turşu, Gülhan Turşu, Güray Turşuları, Gürman Turşuları, Hanımeli Çubuk Turşusu, Hanım Sultan Turşuları, Işık Turşuculuk, İlhan Çubuk Turşusu, Karatay Turşu, Karatay Turşu, Kayahan Turşuları, Koçum Turşuculuk, Koray Turşuları, Langa Çubuk Turşusu, Lezzeti Coşkun Turşusu, Naturel Turşu, Meşhur Çubuk Turşusu, Osmanlı Turşu Evi, Tadım Turşu, Tiryakiler Turşu, Turna Natürel, Turşu Çubuk, Yakup Yerli Turşuculuk, Yekta Turşu, Yeşil Çubuk Turşuları, Zavrak Turşu, Yöresel Çubuk Turşusu, Zirve Turşuculuk.

cubuk.com.tr, cubuk.org, cubuk.biz, cubuktursu.com, cubuktursulari.com’dan güvenle alabilirsiniz.

Çubuk Turşusu her yıl üretim durumuna göre fiyatları farklılık gösterebilir.

Ev yapımı turşu fiyatları, ev turşusu fiyatları konusunda bilgi nasıl alabilirim? Turşu fiyatları toptan nasıl alabilirim? Ev yapımı turşu fiyatları kaç para civarında? Ev yapımı turşu satışı için ne yapabilirim? İnternetten turşu siparişi vermek için ne yapmalıyım? Karışık turşu fiyatları değişiyor mu? Çubuk turşusu kaç lira? Çubuk turşusu kaç tl? Çubuk turşusu fiyatı? Çubuk turşusu fiyatları kaç para? Çubuk Turşu Fiyatları ne kadar? Acı Biber Çubuk Turşu Fiyatları öğrenebilir miyim?

Cevap:  Turşu fiyatı o yılki hava şartlarına ve üretime göre değişir? Fiyattan ziyade lezzetine bakmanızı tavsiye ederiz. Fiyatlar tek ve sabit değildir. Her ürünün farklı fiyatı olmasından dolayı esneklik gösterebilir.

Çubuk turşusu satın almak için ne yapmalıyım? Çubuk turşusu satış noktaları nerelerde? Çubuk turşusu toptan fiyatları? Çubuk turşusu nereden alınır? Çubuk turşusu sipariş için ne yapmalıyım? Çubuk turşusunu nasıl satın alabilirim? Çubuk turşusu nerden alınır? Çubuk turşu online satış nasıl yapılıyor? Çubuk turşusu online satış güvenli alışverişi nasıl yapabilirim? Ev turşusu satın almanın kolay yolu nedir?

Cevap: Çubuk turşusu fiyatları katlanılan zahmete göre gayet normaldir. Çubuk turşusu nerede satılır? Sorunuza en güzel cevabı ise turşularımız yoğun talep karşısında çabuk tükenmesinden dolayı. Turşumuzdan satın almak için telefonla yada online sipariş ile yada bizzat yerimize gelerek satın alabilirsiniz. Çubuk turşusu sipariş verin, lezzetin farkına varın. Çubuk turşu firmaları evlerinden kurdukları leziz turşularla tüm sofralara girmeyi hedefliyor. Online, telefonla ya da direk yerinden yani Çubuk’tan alabilirsiniz. cubuktursu.com - cubuktursulari.com - cubuk.org - cubuk.biz gibi Çubuk turşusu web sitelerden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Çubuk Turşu Suyu nasıl yapılır? Çubuk turşusu suyu nasıl hazırlanır? Çubuk turşusu suyu nereden bulabilirim?

Cevap: Turşu kurulduktan sonra oluşan fermantasyonla turşu suyu şeklini, rengini ve tadını elde eder. Fakat bu su bazılarına tuzu ve tadı biraz ağır gelebilir. Herkesin içeceği bir su değil. Fakat şunu bilmenizi isteriz ki Çubuk turşu suyunun fayda ve şifası doktor ve uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Biz bazı turşu sularını birbirine katarak, özel bir kıvam yakalıyoruz. Herkesin içeceği güzel bir tat yakalıyoruz. Adına da atom adını verdik. Tatmanızı tavsiye ederiz. Çubuk Turşusu lezzetli olması en büyük etken katkısız olması

Çubuk Turşuları neden ünlüdür?

Cevap: Ev yapımı, katkısız olmasından dolayı. Tadının diğer turşulardan çok farklı ve leziz olması en büyük etkendir. Çubuk turşusunu yiyen herkes bunu onaylamıştır.

Çubuk ev turşusu özelliği nelerdir?

Cevap: Adı üstünde ev turşusu, yani sizin istediğiniz gibi bir turşu doğal ev yapımı.

Çubuk turşu çeşitleri nelerdir?

Cevap: Her meyve ve sebzeden turşu olmaz. Çubuk’ta yapılan başlıca turşu çeşitleri şu şekilde: Acur Turşusu, Ahlat (Dağ Armudu) Turşusu, Bamya Turşusu, Biberiye Turşusu (Tatlı, Acı, Kıl, Jelepeno, Cin, Tombul), Brokoli Turşusu, Dağ Eriği Turşusu, Domates Turşusu (Yeşil, Kırmızı, Dolma, Olgun), Ezme Turşusu, Fasulye Turşusu, Havuç Turşusu, Karışık Turşu, Karnabahar Turşusu, Kelek Turşusu, Kozalak Turşusu, Lahana Turşusu, Mürdüm Eriği Turşusu, Pancar Turşusu (Kırmızı), Patlıcan Turşusu (Dolma), Alıç Turşusu, Ahlat Turşusu, Salatalık (Bir Numara), Salatalık (İki Numara), Salatalık (Sıfır Numara), Sarımsak Turşusu ilçeye has tarifle yapılır.

 

Çubuk turşu festivali ne zaman? Çubuk turşu festivali 2017-2018-2019-2020-2021-2022-2023 ne zaman?

Cevap: Turşunun olgunlaşma zamanı ve kış aylarının başlangıcı olan her yıl Eylül ayının ortaların yapılır. Net tarih hafta sonuna göre değişiyor.

Çubuk turşusu Ankara da nerede satılır?

Cevap: Ankara’da bulmak biraz zor. En güzeli ve sağlamı bize yani Çubuk’a gelip almanızdır. Çubuk turşusu satış noktaları olmaz, en güzeli yerinden ya da internetten sipariş vererek almak olacaktır. Çubuk turşusu yediğinize pişman olmayacağına emin olabilirsiniz.

Çubuk turşusu iletişim, telefon ve adresi neresidir?

Cevap: Çubuk turşusunun memleketi Aşağı Çavundur eskiden köy şimdilerde mahalle oldu. Çubuk turşusunun tek adresi Çubuk ilçesidir. Başka bir yerde üretilmez. Diğer üretilen de zaten Çubuk turşusu değildir. Ona kendi isimlerinde Çubuk usulü ve Çubuk tipi gibi turşu isimlendiriliyor. Tabi Çubuk Turşusu farklıdır.

Çubuk turşusu bayilik nasıl alınır? Turşu bayilikleri konusunda detaylı bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Herhangi bir Çubuk Turşusu bayiliği bulunmamaktadır. Sürekli büyümemize rağmen ürünlerimiz yılsonuna kadar çabuk tükendiği için pek bayilik verilmez. Ama ürün olduğu zaman her daim alınabilir.

 

Çubuk turşusu kooperatifi var mı?

Cevap: Evet, Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi vardır.

 

Çubuk turşusu nedir?

Cevap: Çubuk platosunda yetişen ilçeye has meyve ve sebzelerden oluşan doğal temiz havası ve suyu ile yapılan bize özel meşhur mutlaka tadılması gereken bir turşudur.

 

Çubuk usulü turşu nasıl yapılır?

Cevap: Çubuk usulü, Çubuk tipi turşu olmaz, kısaca Çubuk Turşusu olur. Oda yöreye has doğası, havası ve suyuyla olur.

 

Soru: Acı Biber Çubuk Turşu Fiyatları öğrenebilir miyim?

Cevap: Turşu fiyatı o yılki hava şartlarına ve üretime göre değişir? Fiyattan ziyade lezzetine bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Ev yapımı turşu fiyatları, ev turşusu fiyatları konusunda bilgi nasıl alabilirim? Turşu fiyatları toptan nasıl alabilirim? Ev yapımı turşu fiyatları kaç para civarında? Ev yapımı turşu satışı için ne yapabilirim? İnternetten turşu siparişi vermek için ne yapmalıyım? Karışık turşu fiyatları değişiyor mu? Çubuk turşusu kaç lira? Çubuk turşusu kaç tl? Çubuk turşusu fiyatı? Çubuk turşusu fiyatları kaç para? Çubuk Turşu Fiyatları ne kadar?

Cevap:  Fiyatlar tek ve sabit değildir. Her ürünün farklı fiyatı olmasından dolayı esneklik gösterebilir. Her yıl turşu fiyatları farklılık gösterebilir.

 

Çubuk turşusu satın almak için ne yapmalıyım? Çubuk turşusu satış noktaları nerelerde? Çubuk turşusu toptan fiyatları? Çubuk turşusu nereden alınır? Çubuk turşusu sipariş için ne yapmalıyım? Çubuk turşusunu nasıl satın alabilirim? Çubuk turşusu nerden alınır? Çubuk turşu online satış nasıl yapılıyor? Çubuk turşusu online satış güvenli alışverişi nasıl yapabilirim? Ev turşusu satın almanın kolay yolu nedir?

 

Çubuk turşusu faydaları nelerdir?

Cevap: Suyunun iştah açıcı özelliğine sahip olduğu bilinen organik Çubuk turşunun, kanserden gribe, ülsere kadar ona yakın hastalığa karşı koruyucu olduğu belirlendi. Türk mutfak kültürünün ayrılmaz bir parçası olan turşunun sağlık açısından da önemli bir işlevi olduğu tespit edildi. Suyunun iştah açıcı özelliğine sahip olduğu bilinen turşunun, kanserden gribe, ülsere kadar ona yakın hastalığa karşı koruyucu olduğu belirlendi. Uzmanlar turşunun bilinenin aksine midenin düşmanı değil, dostu olduğunu söylüyorlar. Sebze ve meyvelerden 100’ün üzerinde çeşidi yapılan turşunun tam bir doğal şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar soğan, sarımsak, kozalak, armut, enginar, elma, yumurta, kiraz, vişne, ayva gibi hem ülkemizde üretilen hem de yurt dışında ithal edilen sebze ve meyvelerden imal edilen turşunun her çeşidinin sağlık açısından çok önemli işlevlere sahip olduğunun söylüyorlar.

 

Sitenizden nasıl alışveriş yapabilirim?

Alışveriş yapmak birkaç basit adımdan ibarettir. Sitemizden almak istediğiniz herhangi bir ürüne kategorilerin içinden ya da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Aradığınız ürünü bulduktan sonra, ürün ayrıntı sayfasının sağında bulunan “Sepete Ekle” butonunu tıklamalısınız. Böylelikle, kendinize bir alışveriş sepeti oluşturmuş olursunuz. Almak istediğiniz başka ürünler varsa, “Alışverişe Devam” seçeneğini kullanarak sitemizde gezmeye devam edebilir ve bu ürünleri de sepetinize ekleyebilirsiniz. Sepete eklemek istediğiniz ürünleri tamamladıktan sonra “Sepete Git” butonunu tıklayarak yapılan yönlendirmeler ile ürününüzü alabilirsiniz.

 

Sitenizden nasıl alışveriş yapabilirim?

Alışveriş yapmak birkaç basit adımdan ibarettir. Sitemizden almak istediğiniz herhangi bir ürüne kategorilerin içinden ya da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Aradığınız ürünü bulduktan sonra, ürün ayrıntı sayfasının sağında bulunan “Sepete Ekle” butonunu tıklamalısınız. Böylelikle, kendinize bir alışveriş sepeti oluşturmuş olursunuz. Almak istediğiniz başka ürünler varsa, “Alışverişe Devam” seçeneğini kullanarak sitemizde gezmeye devam edebilir ve bu ürünleri de sepetinize ekleyebilirsiniz. Sepete eklemek istediğiniz ürünleri tamamladıktan sonra “Sepete Git” butonunu tıklayarak yapılan yönlendirmeler ile ürününüzü alabilirsiniz.

 

Alışveriş Sepeti Nedir?

E-ticaret sitelerinde, ziyaretçinin almaya karar verdiği ürünleri elektronik olarak biriktirdiği bölümdür. Alışveriş Sepeti, tıpkı bir markette alışveriş yaparken kullandığımız alışveriş sepeti gibidir. Aldığımız her bir ürün için, kasaya gitmek yerine, bütün ürünleri sepete koyduktan sonra, ödemeyi yaparız. E-ticarette de, alışveriş sepeti, benzer bir fonksiyona sahiptir. Bu sepetin diğer bir özelliği de, siz alışverişinizi tamamlamadan siteyi terk etmek durumunda kalsanız bile, daha sonra, siteye gelip giriş yaptığınız zaman, sepete eklediklerinizi size hatırlatır ve siz silmediğiniz sürece orada bekletir. Sitemizin, sağ üst köşesinde bulunan, sepet logosunu tıkladığınız zaman, alışveriş sepetinizdeki ürünleri görebilirsiniz.

 

Ödeme seçenekleri nelerdir ve nasıl ödeme yapılır?

Sitemizde, “Kredi Kartı ile Ödeme, Mobil Ödeme, Kapıda Ödeme, Banka Havale/EFT ile Ödeme” ve “PTT Posta çeki ile Ödeme” “olmak üzere 2 seçenek vardır. Kredi Kartı Ödeme ve Kapıda Ödeme işlemi için çalışma yapılmaktadır. Banka Havale/EFT ile Ödeme seçtiğiniz zaman, ilgili banka hesaplarımıza havale yaparak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap bilgileri, bu seçeneği tıkladığınız zaman listelenecektir. Havale veya EFT ile ödemelerinizde işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için havale dekontunuz açıklamasına sadece sipariş veren kişi ismi yazmanız ve dekontu mail adresimize Havale Dekontu konu başlığı ile göndermenizi rica ederiz.

Siparişiniz, havaleniz veya EFT’niz bize ulaştıktan sonra işleme sokulmakta ve en geç Diğer hafta başında kargo şirketine verilmektedir.

PTT Posta çeki ile Ödeme seçtiğiniz zaman, ilgili hesaplarımıza havale yaparak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap bilgileri, bu seçeneği

 

TURŞU SAKLAMA KOŞULLARI: Kargo gelince hemen cam kavanoza koyarak ya da direk kullanabilirsiniz. Ürünümüz doğal olduğundan mümkün mertebe hava ile az temas etmesi ve loş veya karanlık serin bir yerde beklemesi gerekmektedir. Çok ve sık sık hava alması dolayısı doğal beyazlanmalar olabilir. Beyazlıkları alıp tüketmeye devam edebilirsiniz. Tüm turşuların suyun içinde kalması gereklidir. Ayrıca turşumuzun suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Başka soracağınız bir şey olursa 7/24 bize mail veya Whatsapp hattımızdan yazabilirsiniz. Sağlık ve Afiyetle tüketin.

İade işlemlerinde, kargo ücreti kime aittir?

Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir.

 

Çubuk'ta yapılan ve kendine has lezzetine herkesi hayran bırakan salatalık turşusu Çubuk Turşusu olarak ünlenmiştir. 

Çok eski zamanlarda Turşu için sebze ve meyvelerin dayanıklı hale gelmeleri için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Gıdaların fermantasyon yöntemiyle dayanıklı hale getirilmesi oldukça karmaşık ve belli birikimi gerektirmesine, eldeki bulgulara göre milattan 7000 yıl öncelerine kadar giden sirke gibi fermente ürünlerin üretildiklerine ait bulgulara rastlanmaktadır.

Sirke üretimini gerçekleştiren insanın sirkeli turşuyu da üretmemesi için bir neden olmaması gerekir. Dünyada ve ülkemizde turşu üretiminde kullanılan sebzelerin başında salatalık-hıyar gelmektedir. Son yıllarda tüm dünyada yayılan hazır yemek tipi gıdaların tüketim alışkanlıkları hıyar turşusu tüketimini büyük boyutlara getirmiştir. Diğer turşular da salatalık turşularını izlemektedir.

 

DÜNYADA VE ÇUBUK’TA TURŞU ÜRETİMİNİN GEÇMİŞİ VE BUGÜNÜ

Çubuk İlçesi’nin imgesel yemeklerinden olan ve ilçede adına uluslararası festival düzenlenen turşu, ilçe ekonomisine büyük katkıda bulunmakta ve ilçenin ulusal ve uluslararası alanda tanınmasında yardımcı olmaktadır.

Sözlük anlamı “ Tuzlu suda, sirkede bırakılarak özel bir kıvama getirilmiş sebze veya meyve ” olan turşu sözcüğünün kökeni Farsça “ ekşi ” anlamına gelen “ turş ”, “ turuş” “ turşi ” sözcüklerinden gelmektedir.

Türkler tarafından çok eski devirlerden beri kullanılan sebze saklama yöntemlerinden biri olan turşu Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Osmanlı saray mutfağında da önemli bir yeri olan turşu üretiminde, saray mutfağını konu alan eski kaynaklarda da geçmektedir.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE TURŞU ÜRETİMİ

Turşu üretiminin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ancak turşu üretimine ne zaman başlandığı hakkında elimizde bir belge yoktur. İnsanların sirke ve tuzu tanımalarından sonra turşu üretimine başlamış olmaları kabul edilebilir. Sebze ve meyvelerin dayanıklı hale gelmeleri için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Gıdaların mayalanma yöntemi ile dayanıklı hale getirilmesi oldukça karmaşık olmasına ve belli birikimi gerektirmesine karşılık, eldeki bulgulara göre M.Ö. 7000 yıl öncesine kadar giden bira, şarap ve sirke gibi fermente (mayalanmış) ürünlerin üretildiklerine ait bulgulara rastlanmaktadır. Sirke üretimi gerçekleştirilen insanın sirkeli turşuyu da üretmemesi için bir neden olmamamsı gerekir. Tuzun tanınması ile belki de sirkeden önce de tuzun tanınmış olması sonucunda laktik asit fermantasyonu yöntemi (sütün yoğurda dönüşmesi gibi) ile turşu üretimi de gerçekleşmiş olabilir.

Turşu üretiminde en çok hıyar (salatalık) kullanılmaktadır. Yabani hıyar, ilk olarak Hindistan ve Pakistan’da bulunmuştur. Ayrıca Orta ve Güney AmKayısıa’da da yabani türlere rastlanmıştır. Hıyar üreticiliği önce sofralık kültür hıyarı ile başlamış ve 1900 yılında ancak turşuluk hıyar yetiştiriciliğine geçilmiştir. Böylelikle sanayide tuşu üretimi de aynı tarihlerde başlamıştır.

Türkiye de turşuluk hıyar üretimi tarihi çok yenidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa’dan getirilen tohumlar ile Bursa Orhangazi İlçesi Gedelek Köyü’nde turşuluk hıyar yetiştiriciliğine başlanmıştır. Aynı zamanda ticari anlamda hıyar ve biber turşusu üretimi geliştirilmiştir. Yıllarca yurt dışından getirilmiş olan aynı tohum kullanılmıştır. Verimleri hayli düşük olan tohumlar yerlerini ancak 1982 yılından itibaren AmKayısıa ve Avrupa’dan getirilen F1 hibrit tohumlara bırakmışlardır. Bu tohumların kullanılmaya başlaması ile ürün veriminde dönümde beş, yedi kat artış elde edilmiştir. Kısa zaman içinde turşuluk hıyar yetiştiriciliğine Ege, Akdeniz ve hatta İç Anadolu Bölgesi’ne yayılmıştır.

 

Standart dolgu suyu, tüm çeşitler için aynı) Su: % 89,6 - Tuz: % 8,4 - Sirke: % 2,0 olan turşuluk malzeme tenekelere ve/veya fıçılara konulur. Sebzelerin üzeri taşana kadar malzemeye göre hazırlanmış kaya tuzu, üzüm sirkesi ihtiva eden salamura suyu ile doldurulur. Dere otu defne yaprağı, sarımsak, acı biber gibi aroma ürünlerinin ilavesiyle hava girişi olmayacak şekilde sıkı olarak kapatıp, beklemeye alınır. Turşu yapımında, 1-2-5 ile 10 kg lık veya daha büyük fıçılar kullanılır. Turşunun geleneksel ve özel tadının ortaya çıkması için oda sıcaklığında takriben 20 gün ile 35 gün beklenir.

Belirtilen sürede fermantasyona tabi tutulan sebzeler istenen cins ve ebat ve kaliteye göre plastik, cam kavanoz veya paslanmaz tenekelere dolum yapılır. Son olarak dolum yapılan kaplara dolgu suyu ve aroma ürünleri de ilave edildikten sonra etiketleme yapılır.

Tarihi kurulum şekli, geleneksel özelikleri, karasal iklim ve hava şartları özelliği nedeniyle Çubuk platosunda (ilçe ve köyler) yetiştirilen, organik tarımsal özellik taşıyan katkısız Salatalık, Domates, Kelek, Fasulye, Acur, Havuç, Sivri biber, Biberiye, Lahana ve Patlıcan ürünlerinden yabancı kimyevi hiçbir katkı malzemesi kullanılmadan; sarımsak, acı biber, kaya tuzu, üzüm sirkesi esas özelliği ve tadını veren defne yaprağı ve dereotu katılarak imal edilen farklı bir lezzete sahip bir turşu olmasıdır.

Çubuk turşu üretiminin vazgeçilmez özelliği karasal iklim ve hava şartları özelliği nedeniyle Çubuk platosunda (ilçe ve köyler) yetiştirilen tamamen organik tarımsal özellik taşıyan katkısız Salatalık, Domates, Kelek, Fasulye, Acur, Havuç, Sivri biber, Biberiye, Lahana ve Patlıcan ürünlerinden yapılmasıdır.

Çubuk turşusunun bilinen tarihi ve geleneksel özelliği ise kimyevi hiçbir katkı malzemesi kullanılmadan; sarımsak, acı biber, kaya tuzu, üzüm sirkesi esas özelliği ve tadını veren defneyaprağı ve dereotu kullanılarak oldukça düşük oranda sirke ile yapılması, uzun ömürlü ve ev yapımı turşu tadında olmasıdır.

Serin ve gölge yerlerde muhafazasıyla uzun süre tüketilebilir. Yemeklerde tüketmek daha iyi ve faydalıdır.

Cayma hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir.

Çubuk Turşusu için güvenle online olarak alışveriş yapabileceğiniz güvenli siteler: 

cubuk.com.tr - www.cubuk.biz - www.cubuk.org - www.cubuktursu.com - www.cubuktursulari.com 

Sipariş Hattı: 0532 721 1008 - 0537 824 85 67 - 0312 837 64 02

E-mail: cubuktursudiyari@gmail.comAşağı Çavundur Köyü No: 160 Çubuk / ANKARA

0 Yorum

  • Yorum yok

Yorum bırak

  • Yorum yapabilmek için önce giriş yapamanız gerekiyor.

Referanslarımız

Blog